RAK znamení zvěrokruhu

Nejsou znamení lepší ani horší. Všech tři sta šedesát stupňů kruhu je si rovno. Každý má specifické přednosti a slabiny.
Ani vlohy nejsou zlé či dobré, všechno je otázkou úrovně. Zanedbaný talent zplaní, v omezení bývá impuls k růstu.
Silný rozum vede nebo brzdí, bezelstnost může rozbřednout v hloupost, ve lhářovi možná zaspal básník a hrubost nosí kabát upřímnosti naruby.
Nesvobodně dostáváme vlohy, naše svoboda je v jejich používání…
RAK - CANCER  Rak
21. června až 22. července (solsticium / letní slunovrat), vládce: Luna  Měsíc

Rak živel: voda
polarita: ženská
kvalita: základní
dům: 4.
kameny: adulár, rubín, korál
šťastná čísla: 2, 12, 72
vůně: kosatec, fialkaRak z pohledu mytologie

Kardinální znamení vody, které v sobě zahrnuje zdvojený Měsíc, bylo zavedeno již v raných dobách tradiční astrologie, tedy už v epoše země dvou řek (Mezopotámie - Meziříčí), kdy Slunce mělo svůj letní slunovrat skutečně ve zanmení Raka a obracelo se tam, jako když se obrací nazpět opancéřované zvíře. Cancer pravděpodobně vznikl z jedné z jevových formem Atona (staroegyptského boha Slunce, asi 3000 let př. n. l.), což byl Chepra, onen chrobák, který před sebou valil ranní Slunce z noci. Zlatistvý Skarabeus se později změni v Raka, který prochází letní slunovrat, a tedy získal, nikoli bez důvodu, své místo právě znamením, jemuž vládne dvojí Slunce. Rak (krab), kterého Héra poslala s tím, aby Herakla v boji s devítihlavou Hydrou lernskou štípl zezadu do paty, pochází bezpochyby z doby pozdější. Manželce nezbývalo nic jiného než nevinné zvíře pozvednout na oblohu, a to přiměřeně své vlastní pozici "první dámy" s nárokem na místo přímo vedle slunce, které vládne znamení Lva.


Rak v symbolice

Přišlo léto, roste strom. Míza šumí, úplněk nad jeho korunou zvedá příliv. V trávě mžiká rosa, listí pije déšť. -
Jsme v prvním znamení vodním. Jsme hluboko v nitru stromu, v jeho skrytých cévách. Vše, co bylo jarem objeveno, zhmotněno a promyšleno, se noří do lidského srdce, aby to bylo i procítěno. Od kořenů k listům stoupá vláha.
Člověk touží milovat a býti milován.
Rak je zrod lidského citu, první přijetí či odmítnutí světa na úrovni emocí. Vývoj je podroben soudu dojmů, stává se žádoucím či nežádoucím, budí zalíbení nebo odpor.
Vzniká závislost.
To, co cit probudilo, je ještě malé bezmocné a bezbranné. Rak o to musí pečovat úzkostlivě jako matka o své novorozeně. Prvním poutem lásky je pupeční šňůra. Grafická značka Raka znamená ňadra kojné. Voda je mateřským mlékem všeho živého.
Ale ani ten nejlepší Rak se nerodí rovnou jako matka, nýbrž jako dítě. K roli matky musí teprve dozrát. V račí vývojové lekci se učíme pečovat a chránit. Račí osud je rozprostřen do poloh dítěte a matky, pečovaného a pečujícího.
Když se Rak vyvíjí dobře, má ve výbavě velkou dávku něhy a spěje k tomu stát se láskyplným ochráncem. Ví, že za to bude platit jistou tenzí, zvýšenou mírou napětí a obav, protože ho váže pevné pouto odpovědnosti. Nemůže si jen tak odtancovat jinam. Lehkonohé vlání prostě není pro něj. Matka taky spává tenkým spánkem, hotova při prvínm dětském nářku vyskočit.
Je-li Rak slabý, nese tento úděl jako doživotní břemeno. Svět je plný číhajících nástrah a budoucnost zeje jako temná propast. Všechno nám může být vzato. Rakům hrozí nebezpečí, že jim každou lásku tvrdě zdaní strach.
Ale copak se lze zabezpečit plně? Pojistit se navždy? Rak to aspoň zkouší: nikdy se dobrovolně nevystaví riziku. Není dobrodruh a konkvistador. Chce mít své jisté. Radši zůstane potichu dole, než by se dral o pochybné místo nahoře. Nechce být králem, protože trůny se kymácejí, nechce být vojevůdcem, protože vojevůdci padají. Je nevýbojně skromný. Cítí se doma jenom doma. Vesmír je velká pustá divočina, ale Rak v ní má svůj ostrov domova.
Vládne mu Luna - tichá lampa noci a miska světla nevyzářeného, ale odraženého. Rakům není vlastní aktivita, ale reaktivita. Nebojují za nás, vnímají nás. Ať se perou jiní! Rak vstane uprostřed noci, vymění nám obvaz a bude nás v milé intimitě držet za ruku.
Rak je důkladný a pomalý. Rychlost je riskantní, Rak se radši loudá. Rak couvá. Všude přijde pozdě, ale o to déle se tam pzdrží. Rád hledí nazpět, k jistině minulosti, která už je neškodná jak mrtvá šelma. Bývá historikem, restauratérem či památkářem. Dbá o uchování hodnot. Ve vládě nebo dvoraně slávy je vidět jenom zřídkakdy. Tam je příliš rušno. Rak je radši nenápadný, netouží velet, ale s úlevou se podrobí.
Moderna ho nevzrušuje, nestojí o dynamiku změn. Cenu pro něj má to, co prošlo zkouškou času. Chce mít svůj klid - zalézt si pod kámen, přisednout ke dnu a nedovolit vichrům doby. aby jím příliš zmítaly. Je neobvykle věrný, lidem i místům, zájmům i obnošeným svetrům. A zvyk u něj platí nad zákon.
Jeho problém je závislost. Pupeční šňůra někdy nepovolí a Rak neumí dospět. Nenaučí se pečovat a vyroste z něj slaboch. Nejhorší odrůdou je ufňukaný parazit. Vleče se životem jako stárnoucí děcko, už pěkně těžké kolem krku, a nepečuje o nic, dokonce ani samo o sebe.
Rak je váhavá. Neřítí se jak šílenec do lásek na první pohled, ale co jednou přijal za své, toho se nevzdá, to si raději nechá urvat klepeto. To, co se musí učit, je prověrkou moudré matky: její náruč nesmí dusit, péče nesmí brát do zajetí a láska musí dávat svobodu.
Nejlepší Raci jsou bytostně laskaví lidé a šťastni všichni, kdo v nich mají své nejbližší. Svět je zmatek nad zmatek a vřava, studená i horká válka. Dobrý Rak je místo spočinutí, úsměvný azyl důvěry a bezpečí.


Tak mluví Raci:

"Sbohem,"řekla liška. "Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."
"Co je důležité, je očím neviditelné," opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.
"A pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá."
"A pro ten čas, který jsem své růži věnoval..." řekl malý princ, aby si to zapamatoval.
"Lidé zapomněli tuto pravdu," řekla liška. "Ale ty na ni nesmíš zapomenout. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži..."
"Jsem zodpovědný za svou růži..." opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.

(Antoine de Saint-Exupéry)Použitá literatura:
Daniela Fischerová, Milan Špůrek - Hvězdy a osudy
Peter Marshall - Astrologie světa
Peter Berling - Dějiny astrologie


pletena příze merino
Kontakt

Psát můžete do astrobabí schránky

dopis astrobabí schránka

dopis
Otázky, názory nebo náměty pak do astrobabí knihy

Výměna odkazů

Pokud máte svoje www stránky a máte zájem si se mnou vyměnit ikonu s odkazem,
nabízím výměnu na základě dohody po e-mailu astrobabí schránka

ikona Radyastrobaby
Několik zajímavých odkazů

Foto na zemi
Fotoalbum Astrobaby

www.rezonance.cz
Stránky Pavla Turnovského

www.transformator.cz
Astrologický časopis

Tworba www sránek, webů, prezentací
Tworba www sránek, webů, prezentací

Tvorba www stránek, webů, prezentací http://www.dpwebdesign.cz
reklama banner